Ilze Slava

Intervija #7 | Ilze Slava

Savas augstskolā iegūtās sociologa prasmes Ilze Slava mērķtiecīgi pielieto mediju aģentūrā „Initiative Latvia”, attīstot pētniecisko analītiku. Savukārt, ārpus darba, Ilze lepojas ar saviem haskiju suņiem un sapņo par piedalīšanos suņu kamanu sacensībās Aļaskā. 


No kolēģiem dzirdēju, ka tev ir interesants hobijs. Lūdzu, pastāsti vairāk par to.

Mans hobijs ir mani kamanu haskija suņi, ar kuriem agrāk piedalījos dažādās sacensībās. Šobrīd viņi jau ir nopietnā vecumā, tāpēc vaļasprieks ir palicis mājas mīluļu lomā.

Cik nopietna bija šī nodarbošanās?

Savos ziedu laikos esam stāvējuši arī uz pjedestāla. Suņiem aktīvais sporta mūžs ir īss - kādi trīs līdz četri gadi.

Kā tu šo sporta veidu iepazini, kā sākās tava aizraušanās ar to?

Vīrs izdomāja, ka viņam vajag suni jeb sabiedroto, ar kuru staigāt uz mežu. Viņš izvēlējās haskiju. Tas bija laikā, kad sāka veidoties Latvijas Kamaņu Suņu Sporta Federācija. Atceros, ka pirmsākumos atbrauca kamanu suņu treneris no Krievijas, kurš izstāstīja lekciju par to, kā šos suņus trenēt no kucēna līdz pieaugušam vecumam. Tas mūs ar vīru tā aizrāva, ka paņemām vēl divus kucēnus.

Ko tu pa šiem gadiem esi novērojusi, kādi ir haskiji pēc to uzvedības un instinkta?

Lielā ķēpa ar visiem šķirnes suņiem ir tā, ka viņi ir selekcionēti kādam konkrētam mērķim. Un tie mērķi ir vai nu strādāt, vai būt kompanjonam. Nu, lūk, haskijs ir darba suns un viņa mērķis nav ne teritoriju sargāšana, ne saimnieka pavēles pildīšana. Pēdējā laikā esmu manījusi, ka cilvēki paņem haskiju, jo patīk viņu izskats, patīk viņu zilās acis, nemaz nepainteresējoties par šīs šķirnes īpatnībām.

Tad kāds ir tavs rezumē? Vai haskijs ir suns tikai profesionālajam sportam?

Es teiktu, ka šis suns ir domāts aktīviem saimniekiem, kuriem ir gribasspēks un laiks ar viņu noskriet kā minimums desmit kilometrus. Turklāt suņa saimniekiem ir nepieciešama liela pacietība un spēja izprast šo ziemeļu suņu dabu.

Tad, kad tavā dzīvē bija sacensību aktīvais posms, vai tu varēji to apvienot ar darbu?

Jā, tajā brīdī varēju. Sacensības parasti bija brīvdienās. Savukārt, treniņi bija pēc darba. Ja citi kolēģi gāja uz sporta zāli, tad es devos uz mājām, lai trenētu suņus.

Tagad parunāsim par tavu profesionālo lauciņu. Pastāsti vairāk par savu profesiju. Kāds ir analītiķes darbs?

Ļoti interesants un dinamisks.

Kā norit tipiska tava darba diena?

Datu analīze, atskaišu un tirgus pārskatu gatavošana, rīku uzturēšana darba kārtībā.

Kā tu izvēlējies strādāt šajā profesijā?

Mans ceļš industrijā sākās pirms daudziem gadiem. Sāku strādāt uzņēmumā, kas nodarbojas ar pētījumu veikšanu. Pēc kāda laika aizgāju uz aģentūru, kur sākumā biju projektu vadītāja asistente, vēlāk pārstrukturizējos par analītiķi.

Kas Tevi piesaista šajā profesijā?

Nepārtraukta attīstība un dinamika. Vienmēr ir jātur roka uz pulsa, lai varētu redzēt, kas notiek pasaulē un industrijā. Ir jālasa un jāmācās.

Jaunas zināšanas iegūsti pašmācības ceļā vai tam ir speciāli paredzēti kursi?

Tad, ka es sāku analītiku, tad viss notika pašmācības ceļā. Arī šobrīd nekas nav mainījies.

Kādām, tavuprāt, rakstura īpašībām ir jāpiemīt analītikas speciālistam?

Neatlaidībai, zinātkārei un spējai sadarboties ar cilvēkiem. Protams, arī analītiskajai domāšanai. Kopumā - grūti ir definēt, jo ekonometrijā ir jābūt matemātiskajai domāšanai. Savukārt, es kā sociologs varu nodrošināt pētniecisko pusi. Analītikas lauks ir plašs, tāpēc arī ir dažādi pamata komplekti ar īpašībām.  

Kas ir Tava darba instrumenti?

Tautā saucamais ekselis un visi TNS rīki.

Kā gadiem ejot, tie ir mainījušies? Vai ir kaut kas papildus nācis klāt?

Galvenais rīks ar kuru es strādāju ir Excel. Šī programma kļūst arvien parocīgāka lietotājiem. Bet lielākā attīstība ir paša lietotāja rokās, cik daudz no ekseļa var paņemt.

Kādi ir vislielākie izaicinājumi šajā darbā?

Vislielākais izaicinājums ir parādīt datus tā, lai cilvēkam uzreiz ir skaidrs par ko ir runa. Vizualizēt grafikus, lai ir skaidri un saprotami, manuprāt, tas ir ļoti svarīgi,  atrādot datus.

Jebkurā darbā rodas kādi sarezģījumi, kā tu ar tiem tiec galā?

Aiztaisu visu ciet, aizeju pēc kafijas un sāku visu no gala. Daudzi analītiķi ir teikuši, ka brīžos, kad vairs datos neko neredzi kā tikai tukšus skaitļus, ir nepieciešams atslēgties. Kaut iziet ārā uz pusstundu, pēc tam darbs veiksies progresīvāk.

 
Interviju sagatavoja - Laura Grīnvalde

2017. gada 9. Marts, 14:24